łączenie drewna

Jak zaoszczędzić drewno przy łączeniu na długość? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu producentów klejonki. Z pomocą przychodzi STEHLE – światowy lider w dziedzinie produkcji frezów do łączenia na mikrowczepy. Rozwiązanie proponowane przez niemieckiego producenta narzędzi do drewna jest genialne w swojej prostocie. Wymaga jednak zachowania dużej precyzji przy produkcji od firmy produkującej tego typu frezy. Nie przedłużając jednak przejdźmy do rzeczy.

Od kilku już lat obserwujemy za granicą nowy trend dla połączeń wieloklinowych. Mowa tu o długości klina 6mm zamiast standardowego 10mm. Jednymi z pierwszych, którzy przeszli na połączenia tego typu były kraje Skandynawskie. Zwolenników tego rozwiązania przybywa z roku na rok.

Także w Polsce od jakiegoś czasu można zauważyć wzrost zainteresowania frezami do połączeń wieloklinowych typu 6/7mm marki STEHLE. Nic w tym dziwnego. Ta oferta STEHLE ma wiele zalet.

Już na pierwszy rzut oka widać i nikogo nie trzeba przekonywać, że oszczędność drewna 4mm na stronę w skali masowej produkcji to bardzo dużo.

Jeżeli uwzględnić także fakt mniejszych oporów skrawania podczas frezowania ( ze względu na krótsze ostrza we frezach), które przekładają się także na dłuższą żywotność narzędzia, to możliwość wykonania 60.000-80.000 „stołów” do pierwszego ostrzenia robi wrażenie.

Na uwagę zasługuje również bardziej dyskretne połączenie, dzięki zastosowaniu mniejszej podziałki, niż w przypadku standardowego połączenia 10/11mm. Dzięki temu można zaoszczędzić na materiałach malarskich potrzebnych do wykończenia powierzchni i zakrycia połączenia.

Zmniejszona podziałka sprawia również, że wytrzymałość połączenia jest podobna jak w przypadku połączenia standardowego.

Reasumując, jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą poczynić długofalowe i wielorakie oszczędności:

  • materiałowe – w drewnie oraz materiałach wykończeniowych,
  • energetyczne – mniejszy pobór mocy przez maszynę,
  • eksploatacyjne – mniejsze przestoje, rzadsze ostrzenie.

Frezy Stehle 6/7 mm pomimo nieco wyższej ceny od standardowych połączeń są lepszym finansowo rozwiązaniem. Pozwalają na duże oszczędności materiału dodatkowo przyczyniając się do ochrony środowiska.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i ofertą u Twojego przedstawiciela marki Stehle.

Pobierz katalog frezów do połączeń wieloklinowych oraz narzędzi strugarskich STEHLE w PDF.