łączenie drewna

Od kilku już lat obserwujemy za granicą nowy trend dla połączeń wieloklinowych. Mowa tu o długości klina 6mm zamiast standardowego 10mm. Jednymi z pierwszych, którzy przeszli na połączenia tego typu były kraje Skandynawskie. Zwolenników tego rozwiązania przybywa z roku na rok.

Także w Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy wzrost zainteresowania frezami do połączeń wieloklinowych typu 6/7mm marki STEHLE. Nic w tym dziwnego. Ta oferta STEHLE ma wiele zalet.

Już na pierwszy rzut oka widać i nikogo nie trzeba przekonywać, że oszczędność drewna 4mm na stronę w skali masowej produkcji to bardzo dużo.

Jeżeli uwzględnić także fakt mniejszych oporów skrawania podczas frezowania ( ze względu na krótsze ostrza we frezach), które przekładają się także na dłuższą żywotność narzędzia, to możliwość wykonania 60.000-80.000 „stołów” do pierwszego ostrzenia robi wrażenie.

Na uwagę zasługuje również bardziej dyskretne połączenie, dzięki zastosowaniu mniejszej podziałki, niż w przypadku standardowego połączenia 10/11mm. Dzięki temu można zaoszczędzić na materiałach malarskich potrzebnych do wykończenia powierzchni i zakrycia połączenia.

Zmniejszona podziałka sprawia również, że wytrzymałość połączenia jest podobna jak w przypadku połączenia standardowego.

Reasumując, jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą poczynić długofalowe i wielorakie oszczędności:

  • materiałowe – w drewnie oraz materiałach wykończeniowych,
  • energetyczne – mniejszy pobór mocy przez maszynę,
  • eksploatacyjne – mniejsze przestoje, rzadsze ostrzenie.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i ofertą u Twojego przedstawiciela marki Stehle.

Pobierz katalog frezów do połączeń wieloklinowych oraz narzędzi strugarskich STEHLE w PDF.