O potrzebie inwestycji w maszyny pisaliśmy kilka tygodni temu. Poniżej mamy przykład tego jak można sprawnie wykonać skok technologiczny z grupą WEINIG.

Firma Mayr-Melnhof Holz Richen, zajmująca się produkcją drewna klejonego warstwowo dla konstrukcji nośnych, zawierzyła wysoce zautomatyzowanym rozwiązaniom. Dzięki integracji rentgenowskiego skanera Weiniga „CombiScan EVO X” możliwe jest sortowanie twardościowe wg EN 14081.

Niemiecka filia w Eppingen-Richen, znana ze swej długoletniej działalności w dziedzinie konstrukcji z drewna klejonego, jest ważnym elementem austriackiego koncernu Mayr-Melnhof Holz. W tamtejszym zakładzie rocznie przetwarza się na produkty klejone warstwowo około 100.000 m3 drewna dostarczanego z własnych tartaków koncernu.

Nowym istotnym ogniwem produkcyjnym stała się linia Weiniga do sortowania i optymalizacji. Centralne miejsce w niej zajmuje skaner rentgenowski „CombiScan EVO X” do identyfikacji różnic gęstości w drewnie i to niezależnie od zewnętrznego wyglądu desek. Absolutną nowością jest certyfikowane sortowanie twardościowe. Jörn Dittgen, regionalny przedstawiciel handlowy Weiniga: „Od niedawna posiadamy certyfikat wg EN  14081 do maszynowego sortowania twardościowego drewna konstrukcyjnego o własnościach nośnych”. Dla firmy Luxscan, specjalizującej się w produkcji skanerów w ramach koncernu Weinig, oznacza to milowy krok w rozwoju technologicznym.

„CombiScan EVO X”, wyposażony w 4-stronną aparaturę czujników laserowych i detektorów barwy, oprócz sortowania twardościowego rozpoznaje typowe dla sortowania optycznego cechy drewna. Pęknięcia, pęcherze żywiczne, sęki, przebarwienia i oflis są niezawodnie identyfikowane i przetwarzane przez specjalne oprogramowanie komputerowe. Klient może, korzystając ze specjalnego oprogramowania, definiować i programować według własnego uznania klasy jakości. Linię technologiczną dopełniają miernik krzywizny „ShapeScan” oraz stacja znakowania, przystosowana do znakowania cięć i aplikowania na przesortowanych deskach znaków jakości.

Weinig jest dumny z szybkiego wdrożenia tej inwestycji. Ponieważ nie można było zatrzymać produkcji, montaż był wykonywany w dni wolne od pracy. „W czasie trzech weekendów uporaliśmy się z montażem i instalacją” – potwierdza Jörn Dittgen. Prace projektowe wykonano na podstawie założeń ZTE dostarczonych przez Mayr-Melnhof. Martin Krupp z firmy Mayr-Melnhof nie kryje zadowolenia: „Zwłaszcza poprzednie szkolenia i treningi pomogły nam bezkolizyjnie wprowadzić nowy system skanowania do produkcji”.

Skanery obecne są już nie tylko na zachodzie. Również w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie tej nowoczesnej technologii, która pozwala znacznie usprawnić proces detekcji wad. Sam tylko KADIMEX reprezentujący WEINIGA jedynie w województwach mazowieckim i łódzkim dostarczył 3 skanery w ciągu ostatnich 2 lat!

Skanery są znacznie szybsze od „kreskującyh” pracowników, nie chodzą na zwolnienia i nie zmieniają pracy. Wszystko to jest niezwykle ważne w czasach, kiedy tak trudno znaleźć i utrzymać pracowników, zwłaszcza wykwalifikowanych fachowców jakimi są brakarze.

Dzięki urządzeniom firmy LUXSCAN możliwe jest zarówno optymalizowanie rozkroju wzdłużnego, poprzecznego jak i sortowanie całych desek. Więcej o skanerach przeczytają Państwo na naszej podstronie dotyczącej maszyn z grupy WEINIG.