W Polsce przemysł drzewny stanowi ważną gałąź gospodarki. Wg. statystyk aż 2,3 % polskiego PKB jest wytwarzane właśnie przez przemysł drzewny, który zatrudnia 2,5% siły roboczej w kraju (a statystyka ta uwzględnia jedynie osoby pracujące w przetwórstwie drewna, nie licząc tych którzy wykonują różnego rodzaju prace leśne.[1]
Co ważniejsze jest to u nas w kraju ważny towar eksportowy – aż 70% drewna w różnych formach jest eksportowana za granicę.[2] W UE jesteśmy potentatem w produkcji m.in. podłóg drewnianych, płyt MDF i HDF, czy szeroko rozumianej „ogrodówki”. Dodatkowo zajmujemy 4 miejsce pod względem produkcji mebli , jesteśmy 2. producentem płyt i 8. producentem tarcicy.
Czy jednak uda się utrzymać tę pozycję jeżeli firmy będą tak funkcjonować jak do tej pory?
Aby sektor przetwórstwa drzewnego, jak i każdy inny dalej się rozwijał konieczne są inwestycje i rozwój. Powtarzają to nie tylko naukowcy czy producenci maszyn ale i sami przedstawiciele branży drzewnej.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja polityczna zarówno w Polsce jak i na świecie oraz świeże wspomnienie kryzysu lat 2008-2012, największego w historii od lat 30. XX wieku kryzysu ekonomicznego, nie zachęcają do kosztownych zakupów maszyn i sprzętu dla firm. My jednak twierdzimy, iż czas na inwestycje jest właśnie teraz.
Czy inwestować i w co inwestować jest to pytanie, które spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Jak twierdzi jeden z naszych klientów w wypowiedzi dla TVK Wieluń[3] „tradycyjne przetarcie w oparciu o traki ramowe to już w Europie Zachodniej przeżytek. Tylko nowoczesne linie, w których produkty wychodzą z linii przetarcia jako surowce całkowicie przetworzone, gotowe do dalszego przerobu…” . I choć wypowiedź ta dotyczy sektora tartacznego to jest prawdą w odniesieniu do całego przemysłu drzewnego. Polskie przedsiębiorstwa chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować.
Czynnikiem przemawiającym za jak najszybszym rozpoczęciem inwestycji jest właśnie wspomniana sytuacja ekonomiczna. Koniunktura gospodarcza jest obecnie najlepsza od lat. Gospodarka się rozwija zarówno w Polsce jak i za granicą.[4] A jak wynika z teorii ekonomii jedynym czynnikiem pozwalającym na trwały wzrost PKB a zatem i trwały rozwój są inwestycje i rozwój technologiczny. Ma to zastosowanie nie tylko w przypadku całych gospodarek ale i pojedynczych przedsiębiorstw. Dodatkowo pomoże to maksymalnie wykorzystać i przedłużyć okres prosperity a także ułatwi przetrwanie gorszych lat.
Drugim czynnikiem jaki przemawia za zrobieniem inwestycji właśnie teraz jest możliwość uzyskania dotacji od Unii Europejskiej. Dotacje unijne niezależnie od sytuacji politycznej nie będą wieczne. Polska jako szybko (w skali europejskiej) rozwijający się kraj w pewnym momencie osiągnie na tyle wysoki poziom rozwoju, że w kolejnych perspektywach budżetowych dostanie mniej pieniędzy a zatem i o dotacje będzie ciężej. Dlatego właśnie inwestycje należy zrobić właśnie teraz, póki jeszcze są! Wielu naszych klientów z powodzeniem wykorzystywało dotacje unijne przy różnego rodzaju inwestycjach.
Przy zakupach maszyn firmy WEINIG oraz lakiernie firm RANGE+HEINE oraz REITER chętnie polecimy firmę specjalizującą się w pomocy w pozyskiwaniu takich dotacji.
Analizując czynniki ekonomiczne sprzyjające inwestowaniu w maszyny nie można nie wspomnieć o sile roboczej. Jej koszty będą rosnąć a dostępność maleć. Wpływ na to ma głównie demografia – społeczeństwo polskie się starzeje, przyrost naturalny jest niski co prowadzi do kurczenia się zasobów siły roboczej i zmusza pracodawców do konkurowania o pracowników. To w połączeniu z ich rosnącymi oczekiwaniami wobec poziomu życia, powoduje presję płacową co przekłada się na wyższe koszty. Dodatkowo wszystko to potęgują wyjazdy Polaków do pracy za granicę oraz programy socjalne nie sprzyjające aktywizacji zawodowej. Zła dostępność siły roboczej to nie tylko zjawisko opisywane przez ekonomistów ale realny problem, o którym mówią nam klienci.
Inwestycje w maszyny pomogą się przygotować na dalsze pogarszanie się opisanej sytuacji na rynku pracy. Zastępując część pracowników nowoczesnymi rozwiązaniami, zwiększamy nie tylko naszą efektywność ale i bezpieczeństwo oraz wygodę pracy. Większa efektywność nie tylko redukuje zapotrzebowanie na personel ale umożliwia sprostanie rosnącej presji płacowej. Wszystko to ułatwi nam pozyskiwanie nowych i utrzymanie starych pracowników.
Ostatnim czynnikiem jaki przemawia za rozpoczęciem inwestycji w maszyny właśnie teraz jest rosnąca konkurencja. Jak wspomniane zostało wcześniej koszty utrzymania pracowników rosną. Niebawem może okazać się, że nie będą już na tyle niskie aby zapewniać naszym przedsiębiorstwom przewagę nad krajami zachodnimi a coraz bardziej zaawansowane kraje rozwijające się dorównają nam pod względem technologicznym przy jednoczesnych znacznie niższych kosztach pracy!
Dodatkowo na całym świecie daje się zauważyć swoistą rewolucję technologiczną. W przemyśle dąży się już nie tylko do mechanizacji produkcji ale i jej digitalizacji. Nowoczesne systemy są w stanie umożliwić sprawne zarządzanie firmą produkcyjną praktycznie nie wstając z za biurka. Aby było to możliwe niezbędne są jednak nowe maszyny wyposażone w odpowiednie systemy przekazujące informacje do biura. Trend ten jest nazywany rewolucją 4.0.
Oczekiwaniom rynku wychodzą naprzeciw między innymi nowoczesne maszyny do obróbki drewna firmy WEINIG, promowane ostatnio pod hasłem WEINIG 4.0 co zauważyć można było między innymi na targach w Hanowerze, Poznaniu czy Norymberdze.
Choć wydawać by się mogło, że rewolucja 4.0 dotyczy tylko dużych firm, trzeba pamiętać, iż nowoczesne rozwiązania pozwalają uelastycznić produkcję co jest niezwykle ważne przede wszystkim dla małych i średnich firm. Tylko nowoczesne, elastyczne i bezawaryjne maszyny pozwolą zdobyć przewagę nad konkurencją i umocnić swoją pozycję. Wszystkie te cechy mają produkty oferowane przez KADIMEX.
Zarówno maszyny jak i lakiernie będące w ofercie KADIMEXu to zwiększenie wydajności i elastyczności dla każdej firmy przemysłu drzewnego, które pomogą Państwu przetrwać trwającą już rewolucję. Zapraszamy do kontaktu.
[1] http://www.poradnikbiznesu.info/przemysl-40/przemysl-drzewny/polski-przemysl-drzewny
[2] http://www.drewno.pl/artykuly/1571,od-deski-do-deski-czy-inwestowac-w-tartak.html
[3] https://www.youtube.com/watch?v=2uoGxygTf04
[4] http://forsal.pl/artykuly/1066514,prawie-caly-swiat-sie-rozwija-tak-dobrze-nie-bylo-od-2007-roku.html