Coraz więcej mówi się o rosnącym znaczeniu drewna w budownictwie. Jest to trend zarówno za granicą – przykładowo Szwecja ma ambitny plan aby do 2025 roku 50% domów wielorodzinnych była zbudowana z drewna – jak i w kraju, o czym świadczą choćby rządowe plany budowy domów mieszkalnych właśnie z drewna.

Surowiec drzewny ma wiele zalet dających mu przewagę nad innymi materiałami budowlanymi.

Patrząc od strony technicznej domy drewniane odpowiednio wykonane są wytrzymałe na tyle aby spokojnie można było budować nawet wielokondygnacyjne budynki (ostatnio wybudowano w Norwegii wieżowiec liczący 18 pięter – 81 metrów). Co więcej w przypadku wyższych konstrukcji bezpieczeństwo pożarowe jest większe niż w domach o konstrukcji stalowej. Choć stal w przeciwieństwie do drewna się nie pali, to przy wysokiej temperaturze szybko się stopi, podczas gdy drewno będzie długo płonąć utrzymując stabilną konstrukcję budynku. Durgą zaletą jest możliwość szybkiego postawienia, również w porze zimowej, elementy są przygotowywane w fabryce a na placu budowy jedynie odpowiednio łączone. Domy drewniane są też znacznie bardziej energooszczędne w porównaniu do ceglanych. Jak dowodzą badania samo przebywanie w drewnianym domu ma zbawienny wpływ na zdrowie. Ponadto budowa domów z drewna jest znacznie bardziej ekologiczna od budowy domów z cegły czy cementu. Drewno jest całkowicie, w przeciągu ludzkiego życia, odnawialnym surowcem, przy którego “produkcji” nie wytwarza się a wiąże dwutlenek węgla.

W dniach 26-27.03.2019 r. w Warszawie odbędzie się forum drewna budowlanego Holzbau-Forum, na którym prezentowane będą najnowsze badania dotyczące budownictwa z drewna. W konferencji będą uczestniczyć zarówno naukowcy jak i praktycy.  Konferencja jest organizowana przez znaną w branży organizację Holzbau – Forum stworzoną przez profesorów akademickich aktywnie działających w dziedzinie inżynierii konstrukcji drewnianych:

Uwe Germerott z berneńskiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych (Biel w Szwajcarii)
Heinrich Köster z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Rosenheim (Niemcy)
Helmut Prion z Uniwersytetu British Columbia (Kanada)
Wolfgang Winter z Politechniki Wiedeńskiej (Austria)
Hermann Kaufmann z Politechniki Monachijskiej (Niemcy)
Dr. Matti Kairi ze Szkoły Wyższej Nauki Ścisłej i Technologii w Aalto (Finlandia)

Samej konferencji będą towarzyszyć stoiska firm zaopatrujących producentów związanych z budownictwem drewnianym w tym stoisko firmy WEINIG coraz bardziej rozszerzającej swoją ofertę w tej dziedzinie.

Poza strugarkami do drewna konstrukcyjnego grupa WEINIG czy optymalizerkami do szerokich elementów marki DIMTER, grupa oferuje również wysokowydajne łączarki do długich elementów produkcji GRECONa oraz prasy DIMTER do klejenia płyty wykorzystywanej w budownictwie drewnianym.

Na konferencji obecni będą również nasi przedstawiciele. Poza maszynami z oferty WEINIGA branży budownictwa drewnianego oferujemy także narzędzia do obróbki drewna (w tym frezy marki STEHLE do połączeń wieloklinowych w drewnie konstrukcyjnym) oraz kleje z najwyższej półki zapewniające odpowiednią jakość wymaganą od produktów wymaganych w budownictwie drewnianym.

Do zobaczenia na Holzbau-Forum.