Mało kleju

Liczne zapytania klientów zainspirowały nas do napisania tekstu o strugarkach przeznaczonych do obróbki krótkich elementów. O ile przy struganiu desek o długości powyżej 1 metra nie ma problemów (o ile te nie są nazbyt skręcone lub wygięte) to przy krótszych elementach mogą pojawić się trudności. Czy to z załadunkiem, czy z przeprowadzeniem elementów przez maszynę.

Jak uniknąć wspomnianych problemów? Najprostszym rozwiązaniem wspomnianych problemów byłoby unikanie strugania elementów, krótkich. Nawet jeśli takowy ma być ostateczny produkt to można przecież najpierw strugać, a później ciąć na wymiar. Życie pokazuje jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy np. mamy wiele różnych produktów, w tym krótkie a w drodze optymalizacji i wycinania wad dostajemy gotowy materiał do produkji.  Innym razem musimy przestrugać elementy przed łączarką. Na maszynach Grecona możliwe jest łączenie elementów o długości nawet 150 mm. Nic więc dziwnego, że firma Weinig opracowała strugarki umożliwiające obróbkę tak krótkich elementów aby cały proces produkcyjny mógł zostać przeprowadzony na maszynach z grupy Weinig.

Zanim dojdę jednak do samej obróbki tak krótkich elementów, chciałbym zwrócić uwagę na załadunek. Tak jak napisane powyżej, problem może się pojawić już poniżej 1 m. 800, 700 czy nawet 600 mm nie jest czymś co uznalibyśmy za bardzo krótkie, zaskakujące byłoby więc mieć problem z ich obróbką, zwłaszcza na topowych maszynach jakimi są strugarki Weiniga.

O ile sama obróbka nie sprawi nam problemów to przy określonej prędkości posuwu operator zwyczajnie nie nadąży za podawaniem elementów do strugarki. Należy pamiętać, że krótkie elementy powinny być podawane czoło w czoło. Zwiększa to nie tylko jakość obróbki elementów (zmniejsza prawdopodobieństwo wyrwań na początku i na końcu elementu przechodzącego przez strugarkę) ale i pozytywnie wpływa na wydajność. Tak więc nawet jeśli nie jest to konieczne ze względu na krótkość elementów, to wskazanym jest aby dążyć do podawania elementów czoło w czoło. Przy prędkości posuwu 30-40 m/min (oferowanej nawet przez małe i średnie strugarki Weiniga – Profimat 50 czy Powermat 700) i elementach o długości 1 metra, nawet doświadczonemu operatorowi może być ciężko utrzymać tempo 1 element co 2 sekundy przez 8 godzin. Jeśli mu się nawet uda, praca „pod presją” będzie nie komfortowa a o operatora należy dbać (obecnie operatorzy maszyn należą do najbardziej poszukiwanych zawodów przez pracodawców).

Rozwiązaniem problemu załadunku będzie magazynek załadowczy EM 100 lub alternatywnie EM 150.

EM 100 jest to bardzo kompaktowe urządzenie instalowane na strugarce, nie wymagające wygospodarowania dodatkowego miejsca jak ma to miejsce np. w przypadku załadunku poprzecznego. Prędkość maksymalna magazynku w standardzie to 40 m/min posuwu i maks. 60 taktów, pozwala osiągnąć naprawdę wysoką wydajność nawet przy minimalnej długości elementów czyli 350 mm. Zaletą magazynka jest możliwość „zaparkowania go” co widoczne jest na filmie obok. Jest to wygodne przy obróbce długich elementów, które łatwiej jest ładować w tradycyjny sposób, a przy elementach powyżej 3000 mm długości jest to wręcz konieczne.
Alternatywnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących  załadować jeszcze krótsze elementy jest EM 150 (niegdyś EM 15). Magazynek mający możliwość załadunku elementów o długości nawet 150 mm. Do 100 taktów wykonywanych w ciągu minuty zapewnia wysoką wydajność nawet przy załadunku najkrótszych desek. Posuw do 36 m/min niemal dokładnie odpowiada prędkości Unimata Super 4. Strugarki stworzonej do strugania krótkich elementów. EM 150 jest maszyną wysoce wyspecjalizowaną, i choć nie da się jej „zaparkować” i zajmuje nieco więcej miejsca to jeśli chodzi o krótkie elementy jest bezkonkurencyjny.

Zakładając, że mamy już mechanizację, która nadąży z załadunkiem krótkiego materiału pora pomyśleć o strugarce oraz o tym w co musi być ona wyposażona aby bezproblemowo przeprowadzić elementy i zapewnić wysoką jakość obróbki.

Aby w ogóle przeprowadzenie krótkich elementów było możliwe należy zmniejszyć odstępy między rolkami posuwowymi dokładając dodatkowe.

Podstawą uzyskania dobrej jakości jest odpowiednie prowadzenie, do którego, w przypadku krótkiego materiału, niezbędny jest stół rowkowy.

Ponadto wskazanym jest aby strugarka była możliwie krótka – im mniejsza droga, którą musi pokonać drewno tym mniejsze prawdopodobieństwo jakiegokolwiek zablokowania się desek po drodze.

Strugarką stworzoną do obróbki najkrótszych elementów jest Weinig Unimat Super 4. Trzy wrzecionowa maszyna wyposażona w stół rowkowy zapewni idealną obróbkę desek o długości nawet 150 mm, zapewniając przy okazji idealną równoległość powierzchni bocznych (co ma później niebagatelne znaczenie jeśli elementy są wykorzystywane później przy klejeniu płyty).

Sposób obróbki na maszynie jest prosty i genialny jednocześnie.

  1. Pierwsze wrzeciono tworzy na dolnej powierzchni kontr-profil do stołu rowkowego co zapewnia odpowiednie prowadzenie elementów.
  2. Na drugim wrzecionie następuje jednoczesna obróbka z góry z po bokach. Góra za pomocą tradycyjnego noża strugarskiego, natomiast boki przez specjalny piło-frez. Piło-frez zapewnia idealną równoległość powierzchni bocznych.
  3. Na trzeci wrzecionie zestrugiwany jest kontr-profil i i otrzymywana jest gładka powierzchnia.

Maszyna ma posuw do 30 m/min. Dzięki ograniczeniu się do 3 wrzecion zajmuje bardzo mało miejsca. Jest idealnym rozwiązaniem dla każdego kto chce zwiększyć uzysk materiału na optymalizerce. Jest to działanie zarówno korzystne ekonomicznie jak i ekologicznie.

Jedyną wadą maszyny jest mała uniwersalność i możliwość jedynie strugania na prosto. Niemniej jednak trzeba pamiętać, iż jest to wysoce specjalistyczna maszyna.

Poniższy film doskonale ilustruje jak krótkie elementy jest w stanie strugać Unimat Super 4 połączony z mechanizacją EM 150.

Jeśli potrzeba czegoś bardziej uniwersalnego Weinig oferuje dostosowanie swoich standardowych strugarek z serii Powermat do obróbki krótkich elementów.  Bez specjalnych modyfikacji (korzystając tylko z opcji „katalogowych” opisanych powyżej) można obrabiać elementy o długości minimalnej 350 mm.  Zejście poniżej 350 mm również jest możliwe, jednak wymaga rozwiązań niestandardowych w konstrukcji modeli z serii Powermat. Zaletą Powermatów w stosunku do Super 4 jest:

  • szybszy możliwy posuw maksymalny (w najmniejszych Powermatach 700 i 1500 będzie to 40 m/min, w wyższych wersjach 60 m/min, a nawet 100 i więcej m/min),
  • większa możliwa prędkość obrotowa wrzecion (czyli lepsza jakość obróbki)
  • oraz możliwość profilowania.

Oczywiście nie zejdziemy do 150 mm Unimata Super 4 ale uniwersalność i wydajność niejako to wynagradzają, a oszczędności na metariale, względem standardowych 350 mm będą zauważalne.

Strugarki z serii Profimat nie mają przewidzianych modyfikacji poza standardowo oferowane wyposażenie dodatkowe. Niemniej jednak ich zaletą w stosunku do Powermatów będzie cena.

Jak widać Weinig ma szeroką ofertę strugarek, również przeznaczonych do strugania krótkich elementów. Stwarza to możliwość zaopatrzenia się w niezawodną maszynę dopasowaną pod względem technicznym oraz cenowym do niemal każdego zakładu produkcyjnego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z odpowiednim przedstawicielem dla swojego województwa.

Zapraszamy do kontaktu z nami firmy produkujące w województwach mazowieckim i łodzkim (o kodach pocztowych 00, 01, 02, 03, 04, 05, 06, 09, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99). Pozostałym pomóc możemy w kwestii odpowiednich narzędzi oraz klejów do drewna oraz w skontaktowaniu się z właściwym regionalnym przedstawicielem Weiniga.

Więcej o strugarkach Weiniga znajdziecie tutaj oraz na oficjalnej stronie Weiniga.