optymalizacja

Po rozcięciu tarcicy na wielopile i pozbyciu się oflisu w większości zakładów materiał trafia na optymalizerki gdzie dochodzi do przycięcia elementów na odpowiednią długość. Często proces ten wiąże się również z wycięciem wad drewna, niepożądanych w wielu produktach.

Optymalizerki produkcji DIMTERA podzielić można najogólniej na 3 grupy:

ręczne – gdzie posuw i pozycjonowanie odbywa się ręcznie a operacja cięcia jest przeprowadzana po naciśnięciu odpowiedniego przycisku,

suwakowe – gdzie posuw i pozycjonowanie odbywa się za pomocą suwaka popychającego drewno. Charakteryzują się one dużą dokładnością pozycjonowania – nawet do 0,1 mm! Można na nich wycinać wady zaznaczane kredą w pełni optymalizując cięcie deski. Dodatkową zaletą jest możliwość cięcia pakietów. Choć pozbawieni jesteśmy wtedy możliwości wycinania wad to znacznie zwiększa się wtedy wydajność obróbki i może mieć to zastosowanie przykładowo przy rozcinaniu gotowych produktów. Na optymalizerkach suwakowych możliwe jest także cięcie różnorakich profili co może być utrudnione w przypadku przelotowych ze względu na zastosowanie rolek posuwowych,

przelotowe – optymalizerki, w których posuw odbywa się na taśmie oraz za pomocą rolek posuwowych w obszarze piły. Charakteryzują się one znacznie większą wydajnością obróbki. Szybkość podawania dochodzi w najbardziej wydajnym modelu nawet do 550 m/min! Dzięki podawaniu na taśmie elementy mogą jechać niemalże „czoło w czoło” co nie jest możliwe w przypadku optymalizerek suwakowych (suwak musi się najpierw cofnąć aby załadować kolejny element). Są one doskonałym rozwiązaniem dla zakładów, w których na pierwszym miejscu liczy się wydajność – w szczególności w zestawieniu ze skanerami firmy Luxscan.

Spośród tych ostatnich na targach LIGNA WEINIG wystawi 3 modele. Będą to OptiCut 150, OptiCut 260 oraz OptiCut 550 Quantum.

Pierwszy z nich choć najmniej wydajny z wystawionej trójki wyposażony będzie w specjalny pakiet do obróbki „trudnych” elementów takich jak ciężkie i szpiczaste deski. Dobry posuw ciężkich elementów umożliwia specjalny ząbkowany łańcuch posuwowy oraz system dociskowy w którym standardowe rolki zastąpiono oponami. Do obróbki szpiczastych elementów stosowany jest specjalny detektor umożliwiający wykrywanie szpicy i zaklasyfikowanie ich jako odpadu.

OC 150 wystawiony na targach wyposażony będzie również na zapadnię na odpady umożliwiającą odsortowanie niechcianych elementów bez start na wydajności.

Na targach na życzenie klienta prezentowane będzie działanie opisanych systemów. Poniżej podstawowe parametry pilarki OC 150 wystawianej na targach. Szerszy opis możliwych konfiguracji maszyny w prospekcie w PDFie.

  • Szerokość drewna 40 – 360 mm
  • Grubość drewna 12 – 130 mm
  • Długość na wejściu 750 – 6300 mm
  • Pełna optymalizacja z wycinaniem wad do 2500 mm
  • Prędkość podawania Vmax 150 m/min
  • Tolerancja cięcia +/- 0.8 – 1.5 mm
  • Nominalne przekroje min. 360 x 12 mm średnica piły Ø 600 mm max. 230 x 130 mm

 

Drugą co do wielkości/wydajności prezentowaną na targach pilarką będzie OptiCut 260. Zwiększona wydajność sprawia, że rentownym jest zestawienie jej ze skanerem firmy LUXSCAN wykrywającym wady. Tak też będzie to zrobione na targach, OC 260 ustawiony zostanie za skanerem EasyScan +C.  Oczywiście w pilarce jest także możliwość manualnego kreskowania wad kredą. Oba rozwiązania będą prezentowane na targach.

Taśma załadunkowa maszyny wyposażona zostanie w system Variospeed dzięki któremu kolejno następujące po sobie elementy zmniejszają odległość między sobą co przekłada się na zwiększenie wydajności.

NOWOŚCIĄ będzie nowy pakiet wyposażenia umożliwiający cięcie cienkiego drewna o grubości nawet 3 mm!

Wysoką wydajność zapewni Servo skok piły wpływający pozytywnie również na jakość cięcia. Mechanizm polega na zastąpieniu pneumatycznego sterowania piły elektrycznym, które umożliwia ustawienie szybkości pracy piły oraz przyśpiszenia. Zapobiega to wyrwaniom i polepsza jakość cięcia. Kolejną NOWOŚCIĄ również wpływającą na wydajność jest Servo zapadnia na odpady. Dzięki servo-sterowaniu zapadni wykonuje ona tylko taki ruch jak to niezbędne do przyjęcia określonej długości odpadu.

Ukłonem w stronę operatorów jest wprowadzenie nowego wygodniejszego panelu sterowania.

Poniżej opis techniczny maszyny wystawionej na targach. Szerszy opis możliwych konfiguracji w prospekcie w PDFie.

  • Szerokość drewna 40 – 200 mm
  • Grubość drewna 3 – 40 mm
  • Długość wejściowa 1200 – 2000 (6300) mm
  • Pełna optymalizacja z wycinaniem wad
  • Prędkość podawania Vmax 250 m/min
  • Przyśpieszenie max. 25 m/s²
  • Tolerancja cięcia +/- 0.8 – 1.5 mm
  • Nominalny przekrój poprzeczny min. 40 x 12 mm średnica piły Ø 500 mm max. 200 x 12 mm max. 150 x 40 mm

Największe wrażenie jeśli o optymalizerki chodzi zrobi natomiast NAJNOWSZY model wprowadzony przez firmę DIMTER OptiCut 550 Quantum! Następca OptiCuta 450 Quantum prawdopodobnie jest najszybszym modelem na świecie! Maksymalna prędkość posuwu to 550 m/min, przyśpieszenie 50 m/s² a przy tym wysoka dokładność cięcia +/- 0,8 – 1,5 mm!

Tak jak OC 260 wyposażony będzie w Servo skok piły umożliwiający regulację prędkości cięcia. Dodatkowe wyposażenie w Vario skok piły pozwala na dopasowanie zakresu ruchu piły do wysokości cięcia. Pozwala to na zwiększenie wydajności nawet do 7%! Servo zapadnia opisana powyżej będzie połączona z urządzenie zdmuchującym przyśpieszającym usuwanie odpadów. Nowe oprogramowanie OptiStat pozwala na lepszą ocenę danych produkcyjnych.

Na targach 4 razy dziennie będzie prezentowana praca linii. Nasi technicy zaprezentują również w jaki sposób regulowany jest system VarioStroke.

Poniżej dane techniczne maszyny wystawionej na targach. Prospektu w PDFie jeszcze nie ma gdyż  jest to nowa maszyna. Będzie ona zbliżona do OptiCut 450.

  • Szerokość drewna 40 – 200 mm
  • Grubość drewna 18 – 70 mm
  • Pełna optymalizacja z wycinaniem wad
  • Prędkość podawania Vmax 550 m/min
  • Przyśpieszenie maks. 50 m/s²
  • Tolerancja cięcia +/- 0.8 – 1.5 mm
  • Nominalne przekroje poprzeczne min. 200 x 40 mm z średnicą piły Ø 450 mm maks. 185 x 50 mm (bez krzywizny deski) maks. 130 x 70 mm

OC 550 Quantum będzie zestawiony w linii z robotem załadowującym, wysokowydajną strugarką Hydromat 3000 (NOWOŚĆ!), skanerem CombiScan NextGen oraz najwydajniejszą z naszych łączarek do krótkich elementów Turbo-S 1000.

Jak widać DIMTER przygotował ciekawą prezentację swojej oferty jeśli chodzi o optymalizerki przelotowe. Ich pracę oraz jakość produktów będzie można zobaczyć i ocenić już za niecały miesiąc na targach LIGNA w Hanowerze. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu w sprawie wejściówek na targi.