Narzędzia strugające wykorzystywane są zarówno w wielkich fabrykach jak i hobbystycznych zakładach. Niezależnie od tego o jakiej wielkości produkcji mówimy często nadają one ostateczny kształt obrabianym przedmiotom. Właśnie dlatego dokładamy wszelkich starań aby oferowane przez nas narzędzia charakteryzowały się jak najwyższą dokładnością obróbki. Aby produkcja była opłacalna również żywotność narzędzi musi być jak największa. Nasi partnerzy produkujący narzędzia strugarkie dostarczają właśnie takich narzędzi jakich potrzebujecie!
Włoska firma FINK oferuje asortyment o wiele solidniejszy niż większość dostępnych na rynku producentów z kraju, dalekiego wschodu czy Włoch. Jeśli szukacie czegoś o wyższej niż przeciętna jakości i nie dysponujecie dużym budżetem na narzędzia to FINK dadzą bardzo dobry stosunek jakości do ceny.
Narzędzia STEHLE, będącego naszym partnerem od niemal 30 lat, można uznać za produkty klasy premium. Charakteryzują się długowiecznością i trwałością (klienci po kilkudziesięciu latach użytkowania głowic dalej zgłaszają się po nożyki wymienne). „Niemiecka solidność”.
OERTLI natomiast specjalizujące się przede wszystkim w produkcji narzędzi okiennych, wymagających najwyższej precyzji, zachowuje ją również w przypadku zwykłych strugarskich noży i głowic. „Szwajcarska precyzja”.
WEINIG poza maszynami oferuje również wysokiej jakości narzędzia, które idealnie będą współgrać ze strugarkami.
W naszej ofercie znajdziecie osprzęt zarówno do wyrówniarek, grubościówek, frezarek, czopiarek czy strugarek od tych najmniejszych do największych i najbardziej wydajnych.
GŁOWICE NA NOŻE STRUGARSKIE
GŁOWICE NA NOŻE PROFILOWE
GŁOWICE DO CZOPOWANIA
Oferowane przez nas głowice mają zróżnicowane rodzaje mocowań na maszynie
GŁOWICE KONWENCJONALNE
+ niższa cena głowic i maszyny
+ kompatybilne z większością strugarek (bezpośrednio lub za pomocą adapterów)
– tolerancja na wrzecionie 0,05 mm powoduje bicie co skutkuje dłuższym krokiem noża
– brak możliwości pracy na wyższych prędkościach obrotowych wrzecion
– brak możliwości jointowania* narzędzi przez co o kroku noża decyduje tylko jeden nóż
GŁOWICE Z MOCOWANIEM HYDRO
+ brak przestrzeni między wrzecionem a głowicą = brak bicia na wrzecionie
+ możliwość jointowania narzędzi dzięki, któremu o kroku noża decydują wszystkie noże a narzędzie nie musi być ostrzone tak często
– dłuższy czas przezbrajania (konieczność wpompowania smaru)
GŁOWICE W SYSTEMIE MOCOWANIA HSK (W TYM POWERLOCK)
+ o wile szybsza wymiana głowic
+ brak tolerancji na wrzecionie, mocowanie z siłą 3 ton = brak bicia
+ możliwość jointowania narzędzi dzięki, któremu o kroku noża decydują wszystkie noże a narzędzie nie musi być ostrzone tak często
*jointowanie – jest to proces wyrównywania noży na głowicy podczas pracy strugarki. Dzięki jointowaniu pracę w obrabianym materiale wykonują wszystkie noże na głowicy a jakość obróbki staje się lepsza. Możemy uzyskać ładniejsze produkty lub zwiększyć posuw zachowując dotychczasową jakość. Ponadto jointowane noże muszą być rzadziej wysyłane do ostrzenia. Aby mieć możliwość jointowania maszyna musi być do tego specjalnie przygotowana i wyposażona. Inaczej dla jointowania noży prostych a inaczej profilowych.
Więcej informacji o tym jak rodzaj głowic wpływa na jakość obróbki znajdziecie w prospekcie WEINIGa „Wszystko o narzędziach”.
Narzędzia strugarskie podzielić można na nożowe składające się z głowicy i noży wymiennych oraz frezy gdzie ostrze jest na stałe połączone z „głowicą”.
Oferowane przez nas głowice strugarskie w zależności od mocowania noży w głowicy dzielimy na:
GŁOWICE NA TRADYCYJNE NOŻE STRUGARSKIE
GŁOWICE NA NOŻE BLANKIETOWE (RYFLOWANE)
GŁOWICE SPIRALNE NA PŁYTKI WYMIENNE
GŁOWICE Z SYSTEMEM QUICK-FIX (Tersa, CentroLock, CentroFix / CentroStar, Terminus, Bulldozer, VariPlan, Brueck, Sinus)
W naszej ofercie są oczywiście również noże do głowic.
Ze względu na materiał oferowanych przez nas noży wyróżniamy 2 rodzaje. Bardzo ważne aby dobrać odpowiedni w zależności od materiału jaki zamierzamy obrabiać.
NOŻE STRUGARSKIE HM
Noże z węglika spiekanego są znacznie twardsze ale i zarazem „mniej plastyczne” niż wykonane ze stali szybkotnącej. Skutkuje to tym, że znacznie lepiej zniosą obróbkę twardych materiałów ale nie da się ich zaostrzyć tak dokładnie jak stali HSS. Nieco inaczej się je również ostrzy (ostrzarki muszą być wyposażone w specjalny pakiet do noży z HM).
Rekomendujemy je przede wszystkim do: drewna twardego, MDFu i innych tworzyw drewnopochodnych.
NOŻE STRUGARSKIE HSS
Noże ze stali szybkotnącej HSS wykonane ze specjalnych stopów metali są miękksze i bardziej plastyczne dzięki czemu można je lepiej naostrzyć. Dobrze radzą sobie z obróbką drewna miękkiego, nieco gorzej z twardym. Niepolecane do obróbki materiałów drewnopochodnych.
W zależności od zastosowania oferujemy:
NOŻE STRUGARSKIE PROSTE
NOŻE STRUGARSKIE PROFILOWE
BLANKIETY DO SAMODZIELNEGO TWORZENIA PROFILI
Dostarczymy noże dla każdego systemu mocowania ich w głowicy:
NOŻE STRUGARSKIE TRADYCYJNE
NOŻE RYFLOWANE
NOŻE DO SYSTEMU Tersa
NOŻE DO SYSTEMU CentroLock
NOŻE DO SYSTEMU CentroFix / CentroStar
NOŻE DO SYSTEMU Terminus
NOŻE DO SYSTEMU Bulldozer
NOŻE DO SYSTEMU VariPlan
NOŻE DO SYSTEMU Bruck
NOŻE DO SYSTEMU Sinus
PŁYTKI WYMIENNE
Choć narzędzia z wymiennymi nożami umożliwiają wymianę ostrzy po zużyciu się noża oraz wykorzystanie jednej głowicy do produkcji wielu profili, niekiedy klienci wolą skorzystać z litych frezów. Również w tym wypadku jesteśmy w stanie przyjść z pomocą. Oferujemy:
Dodatkowo polecamy prospekt Weinig wszystko o narzędziach – PDF
Głowice proste i profilowe na płytki wymienne
Liczba profili jakie obrabiają zakłady stolarskie jest niezliczona. Poniżej prezentujemy przykłady najczęściej stosowanych profili. Przy każdym załączamy w PDFie stronę z katalogu (całość również do pobrania), w której profil jest opisany bardziej szczegółowo. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
GŁOWICE NUTUJĄCE STAŁE I REGULOWANE
Głowica rowkująca na nożyki obracane z HM, z ostrzami do obróbki płaszczyzn bocznych (rowki o szerokości 4-6 mm)